SP10F-48-5S.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | SP10F-48-5S |
| Manufacturer | ARCH Electronics Corp |
| Series | SP10F (10W) |
| Package/Case | 6-SIP Module |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Type | Isolated Module |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 18V |
| Voltage - Input (Max) | 75V |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 2A |
| Power (Watts) | 10 W |
| Voltage - Isolation | 2.25 kV |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Features | Adjustable Output, Remote On/Off |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (With Derating) |
| Efficiency | 84% |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | - |
| Control Features | - |
| Approval Agency | CE |
| Standard Number | - |
The following parts include "SP10F-48-5S" in Silicon Labs SP10F-48-5S.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.