MIC33153YHJ-TR.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | MIC33153YHJ-TR |
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Series | HyperLight Load® |
| Package/Case | 14-PowerTFDFN |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | Non-Isolated PoL Module |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 2.7V |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Output 1 | 0.62V ~ 3.6V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 1.2A |
| Power (Watts) | - |
| Voltage - Isolation | - |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Features | Adjustable Output, Remote On/Off |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Efficiency | 93% |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 14-TDFN (3x3.5) |
| Control Features | - |
| Approval Agency | - |
| Standard Number | - |
The following parts include "MIC33153YHJ-TR" in Silicon Labs MIC33153YHJ-TR.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.