Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | SN75469N |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package/Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Packaging | Tube |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | 7 NPN Darlington |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 100V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.6V @ 500µA, 350mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | - |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | - |
| Power - Max | - |
| Frequency - Transition | - |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q100 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
The following parts include "SN75469N" in Silicon Labs SN75469N.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.