Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | SGP40-D-R4 |
| Manufacturer | Sensirion AG |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | Air Quality |
| Oxygen Range | - |
| Accuracy | - |
| Output | I2C |
| Operating Temperature | -10°C ~ 50°C |
| Voltage - Supply | 1.7V ~ 3.6V |
| Current - Supply | 2.6mA |
The following parts include "SGP40-D-R4" in Silicon Labs SGP40-D-R4.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.