
| Image | ![]() |
| Part Number | SEM 0.5A 600V |
| Manufacturer | Conquer |
| Package/Case | |
| Series | SEM |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Current Rating (Amps) | 500 mA |
| Voltage Rating - AC | 600 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Response Time | - |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 50A AC, 100A DC |
| Melting I²t | 1.4 |
| Approval Agency | cURus |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Size / Dimension | 0.398" L x 0.122" W x 0.122" H (10.10mm x 3.10mm x 3.10mm) |
The following parts include "SEM 0.5A 600V" in Silicon Labs SEM 0.5A 600V.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.