SE556JB.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | SE556JB |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package/Case | 14-CDIP (0.300", 7.62mm) |
| Packaging | Tube |
| Product Status | Active |
| Type | 555 Type, Timer/Oscillator (Dual) |
| Count | - |
| Frequency | - |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 18V |
| Current - Supply | 20 mA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 14-CDIP |
| Mounting Type | Through Hole |
| Grade | - |
| Qualification | - |
The following parts include "SE556JB" in Silicon Labs SE556JB.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.