NA555DR.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | NA555DR |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package/Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | 555 Type, Timer/Oscillator (Single) |
| Count | - |
| Frequency | 100kHz |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 16V |
| Current - Supply | 10 mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Grade | - |
| Qualification | - |
The following parts include "NA555DR" in Silicon Labs NA555DR.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.