Vishay General Semiconductor - Diodes Division SE100PWBHM3/I
Part No.:
SE100PWBHM3/I
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Diodes
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Description:
DIODE GEN PURP 100V 10A SLIMDPAK
Shipping
SE100PWBHM3/I Information
Manufacturer:
Series:
eSMP®
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.14 V @ 10 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
2.6 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
78pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SlimDPAK
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C