Diodes Incorporated SDT8A120P5Q-7D
Part No.:
SDT8A120P5Q-7D
Package:
PowerDI™ 5
Description:
DIODE SCHOTTKY 120V 8A POWERDI5
Shipping
SDT8A120P5Q-7D Information
Package/Case:
PowerDI™ 5
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
120 V
Current - Average Rectified (Io):
8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
840 mV @ 8 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
300 µA @ 120 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C