Diodes Incorporated SDT15H50P5-7D
Part No.:
SDT15H50P5-7D
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Diodes
Package:
PowerDI™ 5
Description:
DIODE SCHOTTKY 50V 15A PDI5 1.5K
Shipping
SDT15H50P5-7D Information
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
PowerDI™ 5
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
470 mV @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C