Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | SDS065J040G3-ISATH |
| Manufacturer | Luminus Devices Inc. |
| Series | Sanan TO247 |
| Package/Case | TO-247-3 |
| Packaging | Tube |
| Product Status | Active |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Technology | SiC (Silicon Carbide) Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 650 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 51A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5 V @ 20 A |
| Speed | No Recovery Time > 500mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 0 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 40 µA @ 650 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | TO-247-3L |
The following parts include "SDS065J040G3-ISATH" in Silicon Labs SDS065J040G3-ISATH.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.