Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | BAV70LT1G |
| Manufacturer | onsemi |
| Series | - |
| Package/Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Technology | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 200mA (DC) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.25 V @ 150 mA |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Reverse Recovery Time (trr) | 6 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2.5 µA @ 70 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 (TO-236) |
The following parts include "BAV70LT1G" in Silicon Labs BAV70LT1G.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.