SD1A24A.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | SD1A24A |
| Manufacturer | US Relays and Technology, Inc. |
| Series | 30 |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Mounting Type | Through Hole |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Contact Rating (Current) | 500 mA |
| Switching Voltage | 200VDC - Max |
| Coil Current | 12 mA |
| Coil Type | Non Latching |
| Features | - |
| Termination Style | PC Pin |
| Seal Rating | - |
| Must Operate Voltage | 16 VDC |
| Must Release Voltage | 2 VDC |
| Operate Time | 1 ms |
| Release Time | 0.5 ms |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Contact Material | - |
The following parts include "SD1A24A" in Silicon Labs SD1A24A.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.