HE751A0510.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | HE751A0510 |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Series | HE700 |
| Packaging | Tube |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Coil Voltage | 5VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Contact Rating (Current) | 500 mA |
| Switching Voltage | 300VDC - Max |
| Coil Current | 10 mA |
| Coil Type | Non Latching |
| Features | Diode |
| Termination Style | PC Pin |
| Seal Rating | - |
| Must Operate Voltage | 3.75 VDC |
| Must Release Voltage | 0.5 VDC |
| Operate Time | 1 ms |
| Release Time | 1 ms |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Contact Material | - |
The following parts include "HE751A0510" in Silicon Labs HE751A0510.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.