SMC Diode Solutions SD091SB150A.T2
Part No.:
SD091SB150A.T2
Description:
DIODE SCHOTTKY 150V 7.5A DIE
Shipping
SD091SB150A.T2 Information
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io):
7.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
890 mV @ 7.5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
250 µA @ 150 V
Capacitance @ Vr, F:
250pF @ 5V, 1MHz
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C