SMC Diode Solutions SD090SB45B.T2
Part No.:
SD090SB45B.T2
Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 7.5A DIE
Shipping
SD090SB45B.T2 Information
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io):
7.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
640 mV @ 7.5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F:
400pF @ 5V, 1MHz
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C