NXP USA Inc. SCF5249VF140
Part No.:
SCF5249VF140
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Microcontrollers
Package:
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 160MAPBGA
Shipping
SCF5249VF140 Information
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
Series:
SCF52xx
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
Coldfire V2
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
140MHz
Connectivity:
I2C, IDE, Memory Card, SPI, UART/USART
Peripherals:
DMA, I2S, POR, Serial Audio, WDT
Number of I/O:
47
Program Memory Size:
Program Memory Type:
ROMless
EEPROM Size:
RAM Size:
96K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 4x12b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (TA)