Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | SCBAR1F |
| Manufacturer | Semtech Corporation |
| Series | - |
| Package/Case | 4-Round |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Diode Type | Single Phase |
| Technology | Standard |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 100 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 9 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1 V @ 9 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 6 µA @ 100 V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | QC Terminal |
| Supplier Device Package | - |
The following parts include "SCBAR1F" in Silicon Labs SCBAR1F.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.