Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | SC0516 |
| Manufacturer | ifm efector, inc. |
| Package/Case | |
| Sensing Range | 10 ~ 60 cm/s |
| Flow Sensor Type | Liquid |
| Voltage - Input | - |
| Port Size | Female, 1/4", 0.25" (6.35mm) NPT |
| Switch Function/Rating | Logic |
| Material - Body | Steel |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
The following parts include "SC0516" in Silicon Labs SC0516.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.