Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | FS15A |
| Manufacturer | Sensata Technologies, Inc. |
| Package/Case | |
| Sensing Range | 0.53 GPM Trip, 0.08 GPM Release |
| Flow Sensor Type | Liquid |
| Voltage - Input | 120VDC, 240VAC |
| Port Size | 19/32", 0.59" (15mm) |
| Switch Function/Rating | N/O |
| Material - Body | Acetal Resin |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
The following parts include "FS15A" in Silicon Labs FS15A.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.