Diodes Incorporated SBRT6U45LP-7
Part No.:
SBRT6U45LP-7
Package:
8-PowerUDFN
Description:
DIODE SBR 45V 6A U-DFN3030-8
Shipping
SBRT6U45LP-7 Information
Package/Case:
8-PowerUDFN
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io):
6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
520 mV @ 6 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
150 µA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
U-DFN3030-8
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C