Diodes Incorporated SBRT6U20LP-7
Part No.:
SBRT6U20LP-7
Package:
8-PowerUDFN
Description:
DIODE SBR 20V 6A U-DFN3030-8
Shipping
SBRT6U20LP-7 Information
Package/Case:
8-PowerUDFN
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
20 V
Current - Average Rectified (Io):
6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
450 mV @ 6 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
250 µA @ 20 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
U-DFN3030-8
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C