Diodes Incorporated SBRT15U100SP5-7D
Part No.:
SBRT15U100SP5-7D
Package:
PowerDI™ 5
Description:
DIODE SBR 100V 15A POWERDI5
Shipping
SBRT15U100SP5-7D Information
Series:
TrenchSBR
Package/Case:
PowerDI™ 5
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
700 mV @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C