Diodes Incorporated SBR8B60P5-13
Part No.:
SBR8B60P5-13
Package:
PowerDI™ 5
Description:
DIODE SBR 60V 5A POWERDI5
Shipping
SBR8B60P5-13 Information
Package/Case:
PowerDI™ 5
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
600 mV @ 8 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
220 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C