Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | SBMC4 |
| Manufacturer | Semtech Corporation |
| Series | - |
| Package/Case | 4-SIP |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Obsolete |
| Diode Type | Single Phase |
| Technology | Standard |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 400 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.5 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2 V @ 1 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2 µA @ 400 V |
| Operating Temperature | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | - |
The following parts include "SBMC4" in Silicon Labs SBMC4.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.