
| Image | ![]() |
| Part Number | SB-B31 |
| Manufacturer | Texmate |
| Series | SB |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Type | Ammeter |
| Measuring Type | Current |
| Measuring Range | 4 ~ 20mA |
| Display Type | LED - Red Bar Graph |
| Number of Characters Per Row | - |
| Display Characters - Height | 0.150" (3.81mm) |
| Output Type | - |
| Voltage - Supply | Loop Power |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 92.00mm x 22.20mm |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Termination Style | Plug In Screw Terminals |
| Ingress Protection | - |
| Features | - |
The following parts include "SB-B31" in Silicon Labs SB-B31.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.