Comchip Technology SB3100EB-G
Part No.:
SB3100EB-G
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
Single Diodes
Package:
DO-201AD, Axial
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 3A DO201AD
Shipping
SB3100EB-G Information
Manufacturer:
Comchip Technology
Series:
Package/Case:
DO-201AD, Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
850 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
250pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-201AD
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C