Infineon Technologies SAK-XC2785X-72F80L AA
Part No.:
SAK-XC2785X-72F80L AA
Package:
144-LQFP Exposed Pad
Description:
IC MCU 16/32B 576KB FLSH 144LQFP
Shipping
SAK-XC2785X-72F80L AA Information
Package/Case:
144-LQFP Exposed Pad
Series:
XC27x5X
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Core Size:
16/32-Bit
Speed:
80MHz
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, I2C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
Peripherals:
I2S, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
116
Program Memory Size:
576KB (576K x 8)
RAM Size:
50K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 24x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)