Infineon Technologies SAK-XC2287-56F66L34 AC
Part No.:
SAK-XC2287-56F66L34 AC
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Microcontrollers
Package:
144-LQFP Exposed Pad
Description:
IC MCU 16/32B 448KB FLSH 144LQFP
Shipping
SAK-XC2287-56F66L34 AC Information
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package/Case:
144-LQFP Exposed Pad
Series:
XC22xx
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
C166SV2
Core Size:
16/32-Bit
Speed:
66MHz
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, I2C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
Peripherals:
DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
118
Program Memory Size:
448KB (448K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
34K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 24x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)