Infineon Technologies SAK-XC164CM-4F40F AA
Part No.:
SAK-XC164CM-4F40F AA
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Microcontrollers
Package:
64-LQFP
Description:
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64TQFP
Shipping
SAK-XC164CM-4F40F AA Information
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package/Case:
64-LQFP
Series:
XC16x
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
C166SV2
Core Size:
16-Bit
Speed:
40MHz
Connectivity:
CANbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
PWM, WDT
Number of I/O:
47
Program Memory Size:
32KB (32K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.35V ~ 2.7V
Data Converters:
A/D 14x8/10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C