Infineon Technologies SAF-C164CI-L25M CA
Part No.:
SAF-C164CI-L25M CA
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Microcontrollers
Package:
80-QFP
Description:
IC MCU 16BIT ROMLESS 80MQFP
Shipping
SAF-C164CI-L25M CA Information
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package/Case:
80-QFP
Series:
C16xx
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
C166
Core Size:
16-Bit
Speed:
25MHz
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, SPI, SSC, UART/USART
Peripherals:
POR, PWM, WDT
Number of I/O:
59
Program Memory Size:
Program Memory Type:
ROMless
EEPROM Size:
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.75V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)