Infineon Technologies S6E2C38J0AGV2000A
Part No.:
S6E2C38J0AGV2000A
Package:
176-LQFP
Description:
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 176LQFP
Shipping
S6E2C38J0AGV2000A Information
Package/Case:
176-LQFP
Series:
FM4 S6E2C3
Speed:
200MHz
Connectivity:
CSIO, EBI/EMI, I2C, LINbus, SD, SPI, UART/USART, USB
Peripherals:
DMA, I2S, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
152
Program Memory Size:
1MB (1M x 8)
RAM Size:
128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 32x12b; D/A 2x12b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)