Vishay General Semiconductor - Diodes Division S10CK-M3/I
Part No.:
S10CK-M3/I
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Description:
DIODE GEN PURP 800V 10A DO214AB
Shipping
S10CK-M3/I Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
800 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 10 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
5 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 800 V
Capacitance @ Vr, F:
79pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C