RS31212AR.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | RS31212AR |
| Manufacturer | Reed Semiconductor Corp. |
| Series | - |
| Package/Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | Hot Swap Controller |
| Number of Channels | 1 |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Applications | Motherboard |
| Features | Latched Fault |
| Programmable Features | Current Limit |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Current - Output (Max) | 4A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Current - Supply | 4 A |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 8-WSON (2x2) |
The following parts include "RS31212AR" in Silicon Labs RS31212AR.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.