TPS259807ONRGER.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | TPS259807ONRGER |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package/Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | Hot Swap Controller |
| Number of Channels | 1 |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Applications | General Purpose |
| Features | Latched Fault, UVLO |
| Programmable Features | Circuit Breaker, Current Limit, Fault Timeout, Latched Fault, OVP, Slew Rate, UVLO |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 24V |
| Current - Output (Max) | 8A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Current - Supply | 800 µA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 24-VQFN (4x4) |
The following parts include "TPS259807ONRGER" in Silicon Labs TPS259807ONRGER.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.