Susumu RR0816P-5622-D-73C
Part No.:
RR0816P-5622-D-73C
Manufacturer:
Susumu
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
RES SMD 56.2KOHM 0.5% 1/16W 0603
Shipping
RR0816P-5622-D-73C Information
Manufacturer:
Susumu
Series:
RR
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
56.2 kOhms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Composition:
Thin Film
Features:
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0603
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.020" (0.50mm)