
| Image | ![]() |
| Part Number | RP-35A |
| Manufacturer | Texmate |
| Series | RP |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Type | Voltmeter |
| Measuring Type | Voltage |
| Measuring Range | 0 ~ 2VDC |
| Display Type | LED - Red Characters |
| Number of Characters Per Row | 3.5 |
| Display Characters - Height | 0.560" (14.22mm) |
| Output Type | - |
| Voltage - Supply | 85 ~ 265VAC |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 91.00mm x 41.60mm |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Termination Style | Plug In Screw Terminals |
| Ingress Protection | - |
| Features | - |
The following parts include "RP-35A" in Silicon Labs RP-35A.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.