Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | RM 048L-N |
| Manufacturer | Tele Haase |
| Series | RM |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Socketable |
| Coil Voltage | 48VDC |
| Contact Form | 4PDT (4 Form C) |
| Contact Rating (Current) | 7 A |
| Switching Voltage | 250VAC, 24VDC - Max |
| Load - Max Switching | - |
| Coil Current | 18.5 mA |
| Coil Type | Non Latching |
| Features | Lighted Indicator, Mechanical Indicator, Test Button |
| Termination Style | Plug In |
| Seal Rating | - |
| Coil Insulation | - |
| Must Operate Voltage | 38.4 VDC |
| Must Release Voltage | 4.8 VDC |
| Operate Time | 13 ms |
| Release Time | 3 ms |
| Operating Temperature | -40°C ~ 70°C |
| Contact Material | Silver Nickel (AgNi) |
| Relay Type | General Purpose |
| Grade | - |
| Qualification | - |
The following parts include "RM 048L-N" in Silicon Labs RM 048L-N.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.