KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2BTTD5R10F
Part No.:
RK73H2BTTD5R10F
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
RES 5.1 OHM 1% 1/4W 1206
Shipping
RK73H2BTTD5R10F Information
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Resistance:
5.1 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
1206
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)