KOA Speer Electronics, Inc. RK73B2ATTD512J
Part No.:
RK73B2ATTD512J
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
RES 5.1K OHM 5% 1/4W 0805
Shipping
RK73B2ATTD512J Information
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Resistance:
5.1 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
0805
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)