Vishay General Semiconductor - Diodes Division RGP25J-E3/54
Part No.:
RGP25J-E3/54
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Diodes
Package:
DO-201AD, Axial
Description:
DIODE GEN PURP 600V 2.5A DO201AD
Shipping
RGP25J-E3/54 Information
Manufacturer:
Series:
SUPERECTIFIER®
Package/Case:
DO-201AD, Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
2.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.3 V @ 2.5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
250 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:
15pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-201AD
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C