RFMM-0505S.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | RFMM-0505S |
| Manufacturer | Recom Power |
| Series | RFMM (1W) |
| Package/Case | 7-SIP Module, 4 Leads |
| Packaging | Tube |
| Product Status | Active |
| Type | Isolated Module |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | - |
| Voltage - Input (Max) | 5V |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 200mA |
| Power (Watts) | 1 W |
| Voltage - Isolation | 4 kV |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Features | SCP |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Efficiency | 80% |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | - |
| Control Features | - |
| Approval Agency | - |
| Standard Number | - |
The following parts include "RFMM-0505S" in Silicon Labs RFMM-0505S.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.