REF102AM.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | REF102AM |
| Manufacturer | Burr Brown |
| Package/Case | TO-99-8 Metal Can |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Product Status | Obsolete |
| Reference Type | Series, Buried Zener |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 10V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Current - Output | 10 mA |
| Tolerance | ±0.1% |
| Temperature Coefficient | 10ppm/°C |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz | 5µVp-p |
| Noise - 10Hz to 10kHz | - |
| Voltage - Input | 11.4V ~ 36V |
| Current - Supply | 1.4mA |
| Current - Cathode | - |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C (TA) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | TO-99-8 |
The following parts include "REF102AM" in Silicon Labs REF102AM.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.