YAGEO RC0603FR-071R8L
Part No.:
RC0603FR-071R8L
Description:
RES 1.8 OHM 1% 1/10W 0603
Shipping
RC0603FR-071R8L Information
Resistance:
1.8 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.022" (0.55mm)