Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | RA 524L-N |
| Manufacturer | Tele Haase |
| Series | RA |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Socketable |
| Coil Voltage | 24VAC |
| Contact Form | DPDT (2 Form C) |
| Contact Rating (Current) | 12 A |
| Switching Voltage | 250VAC, 24VDC - Max |
| Load - Max Switching | - |
| Coil Current | 151.9 mA |
| Coil Type | Non Latching |
| Features | Lighted Indicator |
| Termination Style | Plug In |
| Seal Rating | - |
| Coil Insulation | - |
| Must Operate Voltage | 19.2 VAC |
| Must Release Voltage | 4.8 VAC |
| Operate Time | 10 ms |
| Release Time | 8 ms |
| Operating Temperature | -40°C ~ 55°C |
| Contact Material | Silver Nickel (AgNi) |
| Relay Type | General Purpose |
| Grade | - |
| Qualification | - |
The following parts include "RA 524L-N" in Silicon Labs RA 524L-N.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.