Renesas Electronics Corporation R7FS7G27G2A01CBG#AC0
Part No.:
R7FS7G27G2A01CBG#AC0
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
Microcontrollers
Package:
176-LFBGA
Description:
IC MCU 32BIT 3MB FLASH 176LFBGA
Shipping
R7FS7G27G2A01CBG#AC0 Information
Manufacturer:
Package/Case:
176-LFBGA
Series:
Renesas Synergy™ S7
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
ARM® Cortex®-M4
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
240MHz
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, MMC/SD, QSPI, SCI, SPI, SSI, UART/USART, USB
Peripherals:
DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
126
Program Memory Size:
3MB (3M x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
64K x 8
RAM Size:
640K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 21x12b; D/A 2x12b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)