Renesas Electronics Corporation R5S726B0D216FP#V0
Part No.:
R5S726B0D216FP#V0
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
Microcontrollers
Package:
144-LQFP
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 144LFQFP
Shipping
R5S726B0D216FP#V0 Information
Manufacturer:
Package/Case:
144-LQFP
Series:
SuperH® SH7260
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
SH2A-FPU
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
216MHz
Connectivity:
EBI/EMI, I2C, IEBus, SCI, SIO, SPI, USB
Peripherals:
DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
94
Program Memory Size:
Program Memory Type:
ROMless
EEPROM Size:
RAM Size:
1.3M x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 8x10b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)