Renesas Electronics Corporation R5F61652D50MHV
Part No.:
R5F61652D50MHV
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
Microcontrollers
Package:
Description:
32-BIT GENERAL MCU
Shipping
R5F61652D50MHV Information
Manufacturer:
Package/Case:
Series:
H8SX/1655
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Core Processor:
H8SX
Core Size:
32-Bit
Speed:
50MHz
Connectivity:
EBI/EMI, I2C, IrDA, SCI, SmartCard, UART/USART, USB
Peripherals:
DMA, PWM, WDT
Number of I/O:
75
Program Memory Size:
384KB (384K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
40K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 8x10b SAR; D/A 2x10b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)