Renesas Electronics Corporation R5F10Y16DSP#10
Part No.:
R5F10Y16DSP#10
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
Microcontrollers
Package:
10-LSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Description:
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 10LSSOP
Shipping
R5F10Y16DSP#10 Information
Manufacturer:
Package/Case:
Series:
RL78/G10
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
RL78
Core Size:
16-Bit
Speed:
20MHz
Connectivity:
CSI, I2C, LINbus, UART/USART
Peripherals:
DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
8
Program Memory Size:
2KB (2K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 4x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
  • R5F10Y16DSP#10
  • R5F10Y16DSP#10 PDF
  • R5F10Y16DSP#10 Datasheet
  • R5F10Y16DSP#10 Specifications
  • R5F10Y16DSP#10 Images
  • Buy R5F10Y16DSP#10
  • R5F10Y16DSP#10 Price
  • R5F10Y16DSP#10 Distributor
  • R5F10Y16DSP#10 Supplier
  • R5F10Y16DSP#10 Wholesale
  • Include Parts
  • Popular Search
The following parts include "R5F10Y16DSP#10" in Silicon Labs R5F10Y16DSP#10.