Renesas Electronics Corporation R5F10WMCAFB#10
Part No.:
R5F10WMCAFB#10
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
Microcontrollers
Package:
80-LQFP
Description:
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 80LQFP
Shipping
R5F10WMCAFB#10 Information
Manufacturer:
Package/Case:
80-LQFP
Series:
RL78/L13
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
RL78
Core Size:
16-Bit
Speed:
24MHz
Connectivity:
CSI, I2C, LINbus, UART/USART
Peripherals:
DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
58
Program Memory Size:
32KB (32K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
4K x 8
RAM Size:
1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.6V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 12x8/10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
  • R5F10WMCAFB#10
  • R5F10WMCAFB#10 PDF
  • R5F10WMCAFB#10 Datasheet
  • R5F10WMCAFB#10 Specifications
  • R5F10WMCAFB#10 Images
  • Buy R5F10WMCAFB#10
  • R5F10WMCAFB#10 Price
  • R5F10WMCAFB#10 Distributor
  • R5F10WMCAFB#10 Supplier
  • R5F10WMCAFB#10 Wholesale
  • Include Parts
  • Popular Search
The following parts include "R5F10WMCAFB#10" in Silicon Labs R5F10WMCAFB#10.